Doktora Sorun Sizi Dinliyoruz

SAĞLIKLI YAŞAM OKLLLARI

Gebe Okulu Projesi-

2012 yılında “Sağlıklı hamilelik”, “Sağlıklı Bebek” anlayışı ile birlikte Gebe Okulu programında; hamilelik dönemi, doğum eylemi, doğum sonrası ve bebek bakımıyla ilgili bilgilerin doğru şekilde yapılması ve çevreye göre düzenlemesi, bu konuda ön hazırlık yapılması ve onlardan korkulması, anne adaylarının bebek bakımı konusunda eğitilmesi ve sağlıklı bebeklerin yetiştirilmesi konusunda yardımcı olmaları gerekmektedir.

Gebe Okulunda yer alan konular; odaları kadro (Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Hastalıkları, Diyetisyen ve Psikolog) tarafından anne adaylarına aktarılıyor. Gebe Okul Programı toplamda 5 gün (15 saat) sürüyor.

EĞİTİM KONULARI

Hamilelikte Sağlık ve Doğum - Doğum Sonrası Kadın Sağlığı 
Hamilelik ve Lohusalık Dönemi Beslenme - Anne Sütü 
Yenidoğan Bebek Sağlığı, Bakım ve Besleme (0-31gün) 
Bebek Sağlığı, Bakım ve Beslenmesi (31 gün +) - Bebek ve Çocuklarda Acil Durumlar 
Hamilelik Sürecinde Psikolojikliği - Doğum Sonrası Depresyon - Ebebeynlik Rolü ve İletişim - Yenidoğan Psikolojik Gelişimi

 

 
ŞEKER OKUL PROJESİ-

ŞEKER OKUL PROJESİ

 

Çocuklukta obezite yaşamın ilk yılı, 5-6 yaş arası ve ergenlik döneminde artış göstermektedir. Obez çocukların 1/3’ü, obez ergenlerin ise %80’i erişkin yaşa geldiklerinde obez kalmaktadırlar. Diğer yandan erişkin  yaşlarda görülen obezite vakalarının %30 kadarı başlangıcın çocukluk çağına dayandığı bilinmektedir.

Bu sebeple, çocukluk çağında obeziteye yol açan risk etmenlerine karşı alınacak önlemler ile obezitenin önlenmesi hem komplikasyonları koruyacak hem de ileride sağlıklı birer erişkin olmalarını sağlayacaktır.

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme için, korunma ve iyileştirilmesinde en önemli faktörlerden dolayı. Çocukluk döneminde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürdürmüştür.

Şeker Okul Projesi ile Kadıköy Belediyesi Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği olarak Çocuklarda Sağlıklı Yaşam Modeli oluşturmayı, obezitenin erken dönem davranış tedavisi ile çocuklarda yeme alışkanlıklarını, aktivitelerini, düşünme biçimlerini değiştirmeyi hedeflemektedir. Okullarda çocuklara  Nasıl Sağlıklı Olurum sınıf eğitimleri, menü oluşturma uygulaması, çocukların davranışlarında etken roller olan öğretmenlere ve ebeveynlere  Obezite, Diyabet, Metabolik Hastalıklar ve Beslenme seminerleri uygulanması yolu ile obezitenin önlenmesine yarar sağlanması amaçlanmaktadır.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı ile birlikte fazla kilolu çocuklara alışkanlıklardan kurtuluşlar, sağlıklı kilolar elde etmeyi ve sağlıklı yaşam sürmeyi amaçlamaktadır

Menopozu Beklerken-

Geri Dön