Doktora Sorun Sizi Dinliyoruz

EĞİTİM VE PROJELERİMİZ

Bu Sese Kulak Ver-

Kadıköy ilçesi sınırlarında bulunan ilkokul çağı öğrencilerinin kolaylıkla öğrenilebilecekleri temel bilgilerle gürültünün kulağa zararları, işitme kaybı ve işitme kaybından kulağı korunma yolları konularında gerekli duyarlılığın oluşturması ve sağlıklı ve iyi bir yaşam kültürü edinmelerini sağlamayı amacıyla seminerler düzenlenmektedir.

Gebe Okulu Projesi-

2012 yılında “Sağlıklı hamilelik”, “Sağlıklı Bebek” anlayışı ile geliştirilen Gebe Okulu programında; hamilelik dönemi, doğum eylemi, doğum sonrası dönem ve bebek bakımıyla ilgili bilimsel doğruları içeren eğitim içeriği ile hamile kadınların doğum ile ilgili önyargılarını ve korkularını azaltmak, anne adaylarını bebek bakımı konusunda bilinçlendirmek ve sağlıklı bebekler yetiştirmelerine yardımcı olmak amacıyla eğitimler düzenlenmektedir.

Gebe Okulunda yer alan konular; deneyimli kadro (Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Hastalıkları, Diyetisyen ve Psikolog) tarafından anne adaylarına aktarılmaktadır.

Ücretsiz olarak ayda bir düzenlenen Gebe Okulu Programı toplamda 5 gün(15 saat) sürmektedir.

EĞİTİM KONULARI

Hamilelikte Sağlık ve Doğum - Doğum Sonrası Kadın Sağlığı
Hamilelik ve Lohusalık Dönemi Beslenme – Anne Sütü
Yenidoğan Bebek Sağlığı, Bakımı ve Beslenmesi (0-31gün)
Bebek Sağlığı, Bakımı ve Beslenmesi (31 gün +) - Bebek ve Çocuklarda Acil Durumlar
Hamilelik Sürecinde Psikolojik Değişiklikler - Doğum Sonrası Depresyon - Ebebeynlik Rolü ve İletişim - Yenidoğan Psikolojik Gelişimi

 

İlk Yardım Eğitimi-

lk yardım eğitimlerinde; ilkyardım, ilk yardım öncelikleri, temel uygulamalar, kaza değerlendirme, ilk yardımı yapanın özellikleri, insan vücudu ile ilgili bilinmesi gerekenler, hasta-kazazedelerin değerlendirilmesi, yaralanma, kanama ve şok ile kırık-çıkık, burkulmalar, bilinç kaybı, bayılma, koma ve tıkanmalarda ilk yardım ile temel yaşam desteği, kalp krizi, yanık, donma ve boğulma durumlarında ilk yardımın nasıl yapılacağı anlatıldı. Temel yaşam desteğini tüm katılımcılara maket üzerinde uygulanması yaptırılarak bilgilerin pekiştirilmesi sağlanır.

5 gün (15 saat) Uygulamalı İlk yardım Eğitimi ve 2 Gün(6 saat) İlk yardım Bilinçlendirme eğitimleri düzenlenmektedir.

Minik Sağlıkçılar-

Kadıköy Belediyesi Çocuk Etüt Merkezi ve Çocuk Yuvalarından gelen çocuklarımıza sağlık mesleklerini yerinde öğretmek hem de merak ettikleri o meslekle ilgili sorularını birinci ağızdan cevaplamak amaçlanıyor.

Sağlık Söyleşileri-

Sağlık konularında okul çağı çocukları ve yetişkinler için eğitim ve bilinçlendirme seminerleri düzenlenmektedir. Alanlarında uzman olan kadrolar tarafından farklı konu başlıkları altında bilgilendirme seminerleri ile farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

Torunumu Beklerken-

Gerginlikten uzak keyifli bir şekilde ailenin yeni üyesinin karşılanması ve bebeğin gelişimine zarar verecek uygulamalardan kaçınılması amacı ile büyükanne ve büyükbabalar için "Torunumu Beklerken" projesi geliştirilmiştir. 6 saatlik eğitim programında kuşaklar arası çocuk bakımında yaşanan anlaşmazlıkları en aza indirmek amacı ile Bebek Bakımında doğru bilinen yanlışlar - Bebek ve Çocuklarda Acil Durum Uygulamaları ve Yeni anne-baba ve torun ile iletişim / Büyükanne Büyükbabalık Rolü/ Kuşak Çatışması konuları torun sahibi olacak büyükanne ve büyükbabalara konuları hakkında bilgiler verilmektedir. Ücretsiz olarak ayda bir düzenlenen Torunumu Beklerken Programı toplamda 2 gün (6 saat) sürmektedir.

Şeker Okul Projesi-

ŞEKER OKUL PROJESİ

Çocuklukta obezit yaşamın ilk yılı, 5-6 yaş arası ve ergenlik döneminde artış yapmaktadır. Obez olma 1 / 3'ü, obez ergenlerin% 80'i erişmiş yaşa geldiklerinde obez kalmaktadırlar. Obezite vakalarının% 30 kadarı çocuklarda yaşlanmakta ve doğum yapmak mümkündür.

Bu sebeple, çocukluk çağında obeziteye yol açan risk etmenlerine karşı alınacak önlemler ile obezitenin önlenmesi hem komplikasyonları koruyacak hem de ileride sağlıklı birer erişkin olmalarını sağlayacaktır.

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme için, korunma ve iyileştirilmesinde en önemli faktörlerden dolayı. Çocukluk döneminde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürdürmüştür.

Şeker Okul Projesi ile Kadıköy Belediyesi Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği olarak Çocuklarda Sağlıklı Yaşam Modeli oluşturmayı, obezitenin erken dönem davranış tedavisi ile çocuklarda yeme alışkanlıklarını, aktivitelerini, düşünme biçimlerini değiştirmeyi hedeflemektedir. Okullarda çocuklara  Nasıl Sağlıklı Olurum sınıf eğitimleri, menü oluşturma uygulaması, çocukların davranışlarında etken roller olan öğretmenlere ve ebeveynlere  Obezite, Diyabet, Metabolik Hastalıklar ve Beslenme seminerleri uygulanması yolu ile obezitenin önlenmesine yarar sağlanması amaçlanmaktadır.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı ile birlikte fazla kilolu çocuklara alışkanlıklardan kurtuluşlar, sağlıklı kilolar elde etmeyi ve sağlıklı yaşam sürmeyi amaçlamaktadır.

 

Menopozu Beklerken-

Geri Dön